EKOROZRUCH
Wdrożenia technologii ochrony środowiska
Strona Główna
Oferta
Kontakt
Lista referencyjna
Osad czynny
Złoża zraszane
 
 
 
 

Proces oczyszczania ścieków za pomocą złóż biologicznych

Proces oczyszczania ścieków na złożach biologicznych odbywa się podobnie jak w warunkach naturalnych - w rzekach, gdy zanieczyszczone ścieki docierają do kamienistego dna. Bakterie, które rozwijają się na powierzchni skalistego dna, usuwają zanieczyszczenia i oczyszczają strumień ścieków.

Biomasa biorąca udział w procesie rozkładu związków organicznych znajdujących się w ściekach jest biomasą osiadłą na materiale podtrzymującym, w przeciwieństwie do komór osadu czynnego, gdzie dzięki mieszaniu i napowietrzaniu znajduje się w stanie zawieszenia.

Bez względu na typ zastosowanego złoża biologicznego, mechanizm usuwania zanieczyszczeń jest identyczny.

Na powierzchni wypełnienia złoża (tłuczeń, kamienie, kształtki z tworzyw sztucznych) zloze.jpg (18242 bytes) rozwija się błona biologiczna złożona z mikroorganizmów.

Ścieki o ustalonym, kontrolowanym natężeniu przepływu doprowadzane są do złoża i natychmiast następuje kontakt pomiędzy związkami organicznymi zawartymi w ściekach i mikroorganizmami błony biologicznej.

Organizmy żywe absorbują i zużywają do swoich procesów życiowych rozpuszczone w ściekach związki organiczne w wyniku czego następuje przyrost ich masy. Dominują tu bakterie tlenowe, zużywające tlen z powietrza przepływającego przez wypełnienie złoża.

Doprowadzenie powietrza - zależnie od rozwiązania technicznego - może być naturalne, wywołane naturalnym ciągiem, lub wspomagane wentylatorami.

W złożach budowanych obecnie mamy do czynienia z wypełnieniem z tworzyw sztucznych, które charakteryzuje się bardziej rozbudowaną powierzchnią właściwą dostępną dla rozwoju błony biologicznej niż wypełnienia naturalne. Większa porowatość tego typu złoża ułatwia odrywanie się - spłukiwanie nadmiaru błony i cyrkulację powietrza.

 

 

Schemat oczyszczalni opartej o technologię złóż biologicznych

bioclere.gif (24826 bytes)